SugerCup RegionFinal MellanSverige Ryttarmeddelande/Allt ni behöver veta

Denna sida uppdateras med aktuell info fortlöpande under veckan!
Uppdaterad söndag 9/7 med Grupper Lördag samt bokad uppstallning, Bokat Boende
Mer info om tävlingsdagen, bra middagstips Söderköping osv kommer 🙂

GRUPP 1 KL 11.00-12.30
Alicia Gustavsson Turrock Blackie Söderköpings Ryttarsällskap
Lithea Uhrbom Coulti Lucas Söderköpings Ryttarsällskap
Stina Landh Sparkey IV Vikbolandets Ryttarförening
Jonna Andersson

GRUPP 2 KL 13.30-15.00
Tilde Wikelöv Wahlström Salstas Top Hat Vikbolandets Ryttarförening
Celie Östersten Sussi Överums Hästsportförening
Stina Landh Eskil Vikbolandets Ryttarförening
Matilda Johansson Morris II Hammarkinds Ryttarkamrater
Kärstin Madsen Alva Åkerbo Rid och Körsällskap

GRUPP 3 KL 15.00-16.30
Emelie Schutt Herrman Rappestads Ridklubb
Sabina Fridlund Kulla Gulla Rappestads Ridklubb
Frida Svahn Via Mala Ekbackens Ryttarförening
Elin Hedberg Månskens Märta Ekbackens Ryttarförening
Linnea Magnusson Innisgathan Boyo Ekbackens Ryttarförening

GRUPP 4 KL 16.30-18.00
Sara Carlsson Bonnie Girl Mälaröarnas Ridklubb
Amanda Rowe Salstas Silver Pearl Stora Ekeby Ridklubb
Elsa Engström Munsboro Rosie Nynäshamns Ridklubb
Mina Hosokai Yttring 667 Wäddöortens Rid- & Körklubb
Felicia Ångman Sweet Kelly T Skånsta Ryttare
Bibbi Liljedal Elvera Färingsö Ridsällskap

Jag når tyvärr inte era eventuellt lämnade ”särskilda upplysningar” i TDB
Om grupper eller uppstallning, maila i så fall wanja@varbygard.se
så rättar vi till det som går.

UPPSTALLNING
Boxarna strödda med halm, medtag vattenhink och ev krubba/foderhink, fronterna höga så de små ponnierna kommer inte kunna äta ur hängkrubba.

Linnea Magnusson Innisgathan Boyo               Lilla Stallet Valack
Mina Hosokai          Yttring 667                           Lilla Stallet Hingst

Elsa Engström     Munsboro Rosie                     Fårhuset Sto
Felicia Ångman   Sweet Kelly T                          Fårhuset Sto
Amanda Rowe    Salstas Silver Pearl                 Fårhuset Sto
Sara Carlsson     Bonnie Girl                               Fårhuset Sto
Bibbi Liljedal     Elvera                                         Fårhuset Sto
Elin Hedberg     Månskens Märta                      Fårhuset Sto
Frida Svahn        Via Mala                                    Fårhuset Sto

Sabina Fridlund Kulla Gulla                                Ute Sto

BOENDE
LÄGERSTUGA 1
Anna Carlsson Helena Liljedal
Sara Carlsson Bibbi Liljedal

LÄGERSTUGA 2
Camilla Engström 4 personer

INNE VARBY
Tina Fridlund Sabina Fridlund

ELPLATS HUSVAGN
Annika Andersson

”Mat och förnödenheter”
För er som bor kvar frukostbuffe´i huset mellan 8-9 söndag morgon
Ingen fika på terrängbanan under lördagen, under söndagen säljer våra fälttävlansungdomar kaffe/fika mm
Lördag kväll rekommenderar vi pizzeria Vi&Ni eller Campino(även andra rätter)
Vill man ha mer restaurang är ÅCafeéts Plankstek prisvärd och god 🙂

Toalett på gaveln stora huset
Duschar bakom lägerstuga 1

agria betfor 13403974_979243482196108_2510210662386818031_o 13886384_1002678796519088_783974815200376482_n

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

SugerCup 18/6 heldag info/grupper

Suger Cup heldag 18/6
Två grupper enligt nedan
egen lunch tas med eller 4 km till Söderköping
Dagbox finns bokas med Wanja 50 kr
Några har betalt via tdb några inte de betalar på plats
250+250 kr plus ev rosett
Till er som betalt i tdb kom ihåg 50 kr till rosetten 🙂
Vägbeskrivning finns på hemsidan www.varbygard.se
Grupp 1 9.00 samt 13.15
Lithea Uhrbom Coulti Lucas
Stina Landh Sparkey IV
Celie Östersten Sussi
Josefin Kempe Söderholm Knyttés Bubblan
Matilda Nyman AlleyCat
Grupp 2 10.30 samt 14.30
Amelie Herneflod Lyadalens Wicki Vire
Amanda Rowe Salstas Silver Pearl
Linus Hedlund Winston
Felicia Ångman Sweet Kelly T
Sara Pettersson Miranda

ostergotland_logo
Välkomna! Wanja 070 7750481 om du har frågor

 

 

betfor agria

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

TDB anmälan

Vi ber om ursäkt att alla kvals proppar kommit ut sent i TDB
Vi har försökt vara jätte tydliga med de datum som har erbjudits för kval, sammanlagt 4 omgångar på Varby

Kvar är nu
Tisdagkvällar 13 och 20 juni
Den 13e tränar vi på banan 20e stilbedömd terräng

heldag 18 juni
Två pass samma dag, fm tränar vi på banan em stilbedömd terräng

Anmäl via mail i väntan på TDB kommer ut

Finalen hoppas vi kunna ta via TDB helt och hållet!
13775813_990427141077587_6444032424190668746_n

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Snart dags för final

SUGER CUP REGIONFINAL MELLANSVERIGE
Varby Gård Söderköping

betfor ostergotland_logoagria

 

 

 

 

 

Särskilda bestämmelser
1. Tävlingen arrangeras enligt Svenska Ridsportförbundets gällande Tävlingsreglemente I, Gemensamma bestämmelser och resp. grenspecifikt Tävlingsreglemente, TR (TR II Dressyr, TR III Hoppning, TR IV Fälttävlan, TR V Sportkörning, TR VI Distans, TR VII Voltige, TR VIII Mounted Games, TR X Working Equitation och Anvisningar.
Cupspecifika regler: Suger Cup
www.flyingehus.se Ted Pernilla Velander
2. Tävlingen är öppen för alla ekipage som genomfört minst två godkända kvalomgångar i vårt eller annat distrikt. Ejkipagen uppger under särskilda upplysningar i anmälan var kvalen genomförts, skriv in plats datum tränare.
3. Anmälan sker via https://tdb.ridsport.se/xxxxxxxxxx och betalas genom TDB.
Ordinarie anmälan fr.o.m den 2017-05-25 Kl:19:00.
Ordinarie anmälan utgår den 2017-07-05 Kl:18:00
Därefter efteranmälan (via TDB) till 2017-07-10 Kl:18:00 i mån av plats.
Anmälan kan återtas i TDB t.o.m den 2017-07-05 Kl:18:00 utan att avgift erläggs.
Ekipage som ej avanmält till klass och inte kommer till start ska erlägga en straffavgift på 150 kr/klass. Betaldag för Listor/Boxplatser är 2017-07-10.

4. Tävlingsplatsen är Varby Gård Söderköping.
Terräng tränarledd framhoppning på två olika hinder: Utomhus, Gräs.
Parkering i anslutning till banan alt på Varby gård ca 5 min promenad från banan
5. Ryttarmeddelande
Kommer att finnas på vår hemsida www.varbygard.se och på vår FB sida Varby Gård efter att sista anmälningsdagen passerats. I ryttarmeddelandet anges hur många ekipage från resp klass 1 och 2 som går vidare till final. Antalet ekipage somkan gå vidare baseras på totalt antal starter i Sveriges alla regionfinaler.
I samband med träning lörd/bangång sönd erhåller ekipagen nummerlapp, egen nummerlappsficka medtages.
6. Enkel servering på tävlingsplatsen under söndagen inte under lördagens träningar.
7. Uppstallning och el
Uppstallning i mobila tävlingsboxar står inomhus på loge 10 st, permanent utebox 7 st samt permanet stall 4 st. De sista går i första hand till hingst osv.
Boxplats tillgänglig fred efter kl 18 till tävlingarnas slut söndag.
Vi har begränsat med elplatser till bilar och släp, boka med Wanja via mail wanja@varbygard.se
8. Inkvartering finns i enkel ”lägerstuga” sammanlagt 14 platser, enkel frukostbuffe ingår.
Boende/hotell kring Söderköping söker ni de vanliga vägarna ”googel”
För kvällsmat hänvisar vi till Söderköping 4 km
9. Alla klasser genomförs söndag, obligatorisk träning på finalbanan under lördagen.
Träningen sker gruppvis om ca 6-7 ekipage. Gruppindelning sker så de som ”reser längst” bereds plats att träna i slutet av dagen. Målet är att alla grupper ska vara klara senast kl 19.
Ekipage som har fälttävlanskort kan välja att avstå träningen lördag även om den rekommenderas för alla.
Tränarledd Banvisning för alla en timme före första start söndag.
10. Vid avanmälan efter den 10 juli kl 18:00 skall vet/läkarintyg vara Varby Gård tillhanda senast den 20 juli för att återbetalning av anmälningavgiften skall ske. All avanmälan ska ske i TDB. En administrativ avgift på 50 kr uttages. Intygen skickas via epost/brev enligt RM.
11. Tävlingsledare: Wanja Landh, 070 775 04 81 .wanja@varbygard.se
Stildomare regionfinalen LarsErik Gällerdahl..
Ansvarig tränare under lördag samt framhoppning Wanja Landh

scup11

 

 

 

 

 

Tidsprogram tävlingsklasser (preliminärt)

Lördag 15 juli

Gruppvis träning på finalbanan prel från kl 10-19.

Söndag 16 juli

Bangång kl 10 därefter klass 1,2 och 3 ca 4 minut per ekipage
Klass 1
Suger Cup Regionfinal MellanSverige ryttare upp till 13 år
Sponsorspriser Agria/Betfor Rosett, Segertäcke Östergötlands RF

Klass 2
Suger Cup Regionfinal MellanSverige ryttare upp till 14-18 år
Sponsorspriser Agria/Betfor Rosett, Segertäcke Östergötlands RF

Klass 3
Suger Cup Regionfinal MellanSverige öppen klass
Ryttare som startat tex P70, överårig ryttare på ungponny osv.
Sponsorspriser Agria/Betfor Rosett, pris till 1a 2a 3a Fri terränglektion Varby
Varby Gård delar ut tre priser till ”Dagens kämpe” (fri terränglektion värde 300 kr)

scup14

 

 

 

 

Anmälan i TDB

Träning 15/7 300 kr
Tävling 16/7 300 kr
Klass 1 SugerCup Regionfinal MellanSverige ryttare upp till 13 år
Klass 2 SugerCup Regionfinal MellanSverige ryttare 14-18 år
Klass 3 SugerCup Regionfinal MellanSverige öppen klass

Uppstallning 21 platser 300 kr
Boende 14 platser 300 kr

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

SugerCup och MoreSugerCup 30 april

Grupper/Tider/Startlista SugerCup/MoreSugerCup
Varby Gård 1 om ni kör på GPS
Parkera på gården, ca 5 min skritt till banan
Andra gruppen uppsutten 10.30 går gemensamt till banan
Egen lunch denna gång
Finns ett antal dagboxar boka det med Wanja
Kostar 250+250 kr alltså 500 kr för hela dagen
Rosett finns att köpa 50 kr
Grupp 1 9.00-10.30
Wilma Fredriksson Hamdir från Flaketorp SC(60)
Stina Landh Eskil SC(60)
Frida Davidsson Lill-Stella SC(60)
Sabina Fridlund Kulla Gulla SC(60)
Josefin Kempe Söderholm Knytte´s Bubblan SC(60)
Linus Hedlund Winston SC(60)
Kärstin Madsen Alva SC(60)
Grupp 2 10.30-12.00
Celie Östersten Sussie SC(60)
Emelie Kinnander Lagavoulie CJ SC(60)
Elin Hedman Silver Slipper SC(60)
Amanda Rowe SalstadSilverPearl SC(60)
Wilma Fredriksson MioMinMio SC(60)
Linn Johansson Peach Light SC(60)
Matilda Nyman AlleyCat MSC(80)
Helena Björkholm Hagens Aron MSC(80)
LUNCH
Gruppe 1 13.15-14.45
Wilma Fredriksson Hamdir från Flaketorp SC(60)
Stina Landh Eskil SC(60)
Frida Davidsson Lill-Stella SC(60)
Sabina Fridlund Kulla Gulla SC(60)
Josefin Kempe Söderholm Knytte´s Bubblan SC(60)
Linus Hedlund Winston SC(60)
Kärstin Madsen Alva SC(60)
Emma Davidsson Sundberg Siljubergets Playboy SC(60)

 
Grupp 2 14.45-16.15
Celie Östersten Sussie SC(60)
Emelie Kinnander Lagavoulie CJ SC(60)
Elin Hedman Silver Slipper SC(60)
Amanda Rowe SalstadSilverPearl SC(60)
Wilma Fredriksson MioMinMio SC(60)
Linn Johansson Peach Light SC(60)
Matilda Nyman AlleyCat MSC(80)
Helena Björkholm Hagens Aron MSC(80)

 

13592452_991620317625091_6574432955904792580_n 13775813_990427141077587_6444032424190668746_n 13403974_979243482196108_2510210662386818031_o 6

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Uppdaterad info 2/2 2017

Lägersidan uppdaterad inga prisändringar från 2016
Nytt läger som tillkommer Häckar/TeamChase/Galopp med Tony Oscarsson

Därutöver de ”vanliga”
barn/ungdom Hopp och Fälttävlan v.26
ungdom/vuxen Hopp och Fälttävlan, Allround v.28
barn v.31 ”häst tillsammans”
Barn/ungdom Galopp gästtränare Bernita Hedman (datum kommer)

13654244_989045917882376_4329953374139251689_n13403974_979243482196108_2510210662386818031_o

 

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

VM VarbyMästerskapen 2016

OBS! För att hålla dig helt uppdaterad på alla våra nyheter klicka ”gilla” en gång på vårt FB sida VarbyGård så kommer alla nya inlägg till dig automatiskt !

VARBYMÄSTERSKAPEN 24-25/9
Dressyr lördag första start kl 13 (Emma Palona) därefter lista
BanhoppSöndag kl 9.30 Startlista i stigande höjd från 50 cm-100cm
Terräng söndag, gemensam bangång så fort banhopp avslutad
Minst 10 anmälda krävs!
Gemensam middag lördag kväll, knytis
Boende/boxar finns till ca 18 pers och 13 häst.
Klasser från P20, P60, P70, P80, P90 upp till H90/H100
Dressyrprogram debutant2011 eller lätt2010
Banhopp från 20-105 cm
Ange i anmälan ryttare/ponny-häst klass.
Om mix av klass tex annan höjd banhopp ange det i anmälan.
Beroende på antal starter och resväg anpassas tiderna för dressyr under lördagen,
mer info kommer. Första start tidigast kl 13 lördag
Skicka din anmälan till wanja@varbygard.se

För att bli VarbyMästare måste man rida alla tre grenarna!
Det går att starta enbart lördag eller söndag också.
Lägsta klassen rids som clearround
Kostar 100 kr dressyr, 100 kr banhopp, 150 kr terräng = 350 kr om du startar alla

Antingen krävs grönt kort eller att man tränat någon gång för Wanja

majawanja

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Galopp sits och balans Årets läger nr 3

Årets premiär för galoppläger blev mycket lyckat
13654244_989045917882376_4329953374139251689_n

 

 

 

 

Ett antal ekipage både helt nya för galoppen och lite mer rutinerade brottades under tre dagar med sits balans och roliga övningar ihopsatta av Bernita Hedman vår Gästtränare

Sista dagen unnade vi oss att släppa på ute på vallen 😀

13620034_989045934549041_792090017567290154_n 13627244_989045977882370_45790319635856925_n 13680492_989045964549038_7993326423056538727_n

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Sommar och läger

Årets första läger blev ”proppfullt” och vi hade lika trevligt och lärororikt som det brukar vara 🙂

13528163_991619577625165_2657540005009012184_o 13559044_991687130951743_943653765271436472_o 13576735_991685857618537_6770457835664721527_o 13576808_991667974286992_2229750867897949782_o 13581977_991619440958512_1306346150659775810_o 13592452_991620317625091_6574432955904792580_n

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Suger Cup 2016

Varby genomförde under året tre omgångar SugerCup

En endagars 1 maj sedan två tisdagkvällar under maj och två tillfällen under juni
Lika trevligt som vanligt och en massa bra ridning från våra unga ryttare!

I  år hänvisades ryttarna vidare till Semifinal i Nynäshamn
Fler bilder från årets omgång hittar ni på vår FB sida Varby Gård

13403974_979243482196108_2510210662386818031_o 13442618_979243598862763_7274964151788663680_o 13775813_990427141077587_6444032424190668746_n 13886384_1002678796519088_783974815200376482_n

 

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar