SugerCup 15/5 och 22/5

SUGER CUP 15/5 SAMT 22/5
GRUPP 1 KL 17
Sabina Fridlund Harmoni Rappestads Ridklubb
Charlie Söderwall Ängsgårdens Chezz Östra Sörmlands Lantliga RF
Henrik Söderwall Shannonside Rocky Östra Sörmlands Lantliga RF
Tuva Löfstrand Mars de Light Åkerbo Rid och Körsällskap
Stina Landh Sparkey Åkerbo Rid och Körsällskap
GRUPP 2 KL 18.30
Alexandra Kiefer Sam the man Vikbolandets Ryttarförening
Josefin Kempe Söderholm Buster The One And Only Rappestads Ridklubb
Nellie TainioWortley Talisman Skogslottens Ryttarförening
Emelie Schutt Herrman Rappestads Ridklubb
Matilda Johansson Morris
Alicia Gustavsson Turrock Blackie Söderköpings RS

Parkerar gör ni lättast på Varby ca 5 min promenad till banan.

grupp 2 samlar ihop sig och Alicia visar vägen till banan
Uppsutten klar att gå på sin tid inte framriden

 

Välkomna

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

parkering 1 maj

All parkering blir på Varby 1/5
Lilla ridbanan, ca.15 transporter ska få plats.

Dagbox till Sabina/Josefine ute
3 box bokade via ”Anna” lilla stallet ovanför ridbanan

Boxen lämnas rengjord men inte ”tömd”
Utebox mockas även ute.

 

Välkomna

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

SUGER CUP 1 MAJ VARBY

SUGER CUP 2018

Efter en lång vinter är det nu härligt att gräset spirar så där illgrönt det bara kan på våren

Vi har fått många anmälningar till Suger Cup omgången 1/5 på Varby Gård. Terrängbanan har legat i vinterkostym länge och vi hoppas och håller alla tummar att helgens utlovade regn inte ställer till det för underlaget. För säkerhets skull ber vi alla att vara uppmärksamma på eventuella meddelanden om det och det läggs i så fall ut efter lunch måndag men innan kl 17!

Att rida Suger Cup är en bra start på vidare karriär inom tex fälttävlan men ska också vara ett roligt tillfälle att tillsammans med vänner och sin ponny göra något vi kanske inte provat tidigare eller inte har tillfälle att göra så ofta…Att hoppa Terränghinder.

Suger Cup ska vara att ta sig tid, att repetera mycket och att prata om bra och säker ridning. Vi som arrangörer vet att ni ryttare ofta önskar kval lagda över en dag men det blir mycket som ska hinnas med och för både ponnyn och ryttarna mycket info att ta in och smälta.
Det är också anledningen till att vi inte kan lägga för stora grupper och att dagen blir ganska lång…inte bara för er utan även för tränaren.

Grupperna har delats in hyfsat efter de vi tror reser tillsammans och tiderna anpassats något efter de som har längst att köra.
Önskemål om eventuella ändringar i grupperna mailas till wanja@varbygard.se

Era mailadresser syns tyvärr inte i TDB om man inte har möjlighet logga in.

Var uppsutten på plats vid grinden till terrängbanan när din grupp börjar.
Ni behöver inte vara framridna.

Parkering antingen på Varby 5 min promenad till terrängbanan eller på vall invid vägen upp till banan, meddelas måndag om den inte är för blöt.
Kör i så fall förbi Varby 300 m nedför backen mot kanalen på hö sida finns en remsa vall sparad för parkering.

Några har bokat box över lunchen. Annars får man göra som en ”vanlig” tävlingsdag. Lunch/Fika fixar ni själva ta med eller åker ni till Söderköping-

Toalett finns bara på Varby bostadshuset sidoingången.

Betalning sker på plats 2×250 kr vi har inte swisch

VÄLKOMNA!

Grupp 1 9-10.30 samt 14.30-15.45

Sabina Fridlund Harmoni Rappestads Ridklubb

Josefin Kempe Söderholm Buster The One And Only Rappestads Ridklubb

Amelie Herneflod Lyadalens Wicki Vire Skogslottens Ryttarförening

Hanna Herneflod Fredriksbergs Aragon Skogslottens Ryttarförening

Ella Lennartsson Hagens Evening Okänd klubb

Anna Eklöf Oatfield Aurora Okänd klubb

 

Grupp 2 10.30-12.00 samt 15.45-17.00

Celie Östersten Dinara Överums Hästsportförening

Tuva Löfstrand Mars de Light Åkerbo Rid och Körsällskap

Alexandra Kiefer Sam the man Vikbolandets Ryttarförening

Amanda Rowe Salstas Silver Pearl Stora Ekeby Ridklubb

Stina Landh Sparkey Åkerbo Rid och Körsällskap

 

Grupp 3 12.00-13.30 samt 17.00-18.15

Wilma Fredriksson No Angel S Rappestads Ridklubb

Amanda Sundman Hamdir från Flaketorp Okänd klubb

Emelie Kinnander Mio Min Mio Rappestads Ridklubb

Lina HellströmZamantha Fox Vreta Hästförening

Julia Mathiesen Gorgonzola Föreningen Mantorps Ryttarna

Emma Nordenberg Equipe Föreningen Mantorps Ryttarna

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

FaceBook Varby Gård & Missans Motel

Våra två största verksamheter de under Varby Gård

Läger, hoppträningar mm för dessa hittar du aktuell info på vår Fb sida Varby Gård
Här kan du också se lite vad som är på gång på Varby för övrigt. Hästar som tävlat eller vad vi gör till vardags.
Här hittar du snabbast info om tex extrainsatta träningstillfällen på terrängbanan
Så klicka på ”gillaknappen” och följ oss där för att vara UpToDate

 

Missans Motel
Har också en egen FB sida med det namnet. Här hittar du ibland lite reportage om veckans gäster eller sena återbud/lediga platser i pensionatet osv.

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Resultat Regionfinal MellanSverige Suger Cup 2017

En riktig hästfest över för i år….
Några har gått vidare till Final alla har gjort en härlig kunskapsresa och framförallt haft roligt tillsammans och med sina ponnier
På återseende/Varby Gård Wanja

RESULTATLISTA REGIONFINAL MELLANSVERIGE SUGERCUP
Klass 3 ”Öppna klassen”
1. Sara Carlsson Bonnie Girl Mälaröarnas Ridklubb 23,5
2. Alicia Gustavsson Turrock Blackie Söderköpings Ryttarsällskap 22,3
3. Kärstin Madsen Alva Åkerbo Rid och Körsällskap 21,5

Klass 2 SugerCup RegionFinalMellanSverige (Ryttare 14 år -18 år )
1. Felicia Ångman Sweet Kelly T Skånsta Ryttare 21,8
2. Linnea Magnusson Innisgathan Boyo Ekbackens Ryttarförening 21,4
3. Mina Hosokai Yttring 667 Wäddöortens Rid&Körklubb 23,6
4. Matilda Johansson Morris II HammarkindsRyttarkamrater 17,0
5. Elin Hedberg Månskens Märta Ekbackens Ryttarförening 21,7
6. Lithea Uhrbom Coulti Lucas Söderköpings Ryttarsällskap 23,0

Klass 1 SugerCup RegionFinalMellanSverige (Ryttare upp till 13 år )
1. Bibbi Liljedal Elvera Färingsö Ridsällskap 18,8
2. Frida Svahn Via Mala Ekbackens Ryttarförening 20,7
3. Stina Landh Eskil Vikbolandets Ryttarförening 21,5
4. Linus Hedlund Winston FöreningenMantorpsRyttarna 19,3
5. Sabina Fridlund Kulla Gulla Rappestads Ridklubb 20,5
6. Amanda Rowe Salstas Silver Pearl Stora Ekeby Ridklubb 23,5
7. Tilde Wikelöv Wahlström Salstas Top Hat Vikbolandets Ryttarförening 21,0
8. Celie Östersten Sussi Överums Hästsportförening 21,0
9. Elsa Engström Munsboro Rosie Nynäshamns Ridklubb 23,0
10.Stina Landh Sparkey IV Vikbolandets Ryttarförening 21,7
11.Emelie Schutt Herrman Rappestads Ridklubb 22,5

sugercupsparkey

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Prel. Starlista SugerCup RegionFinal MellanSverige

Prel. STARTLISTA SÖNDAG 16/7
Kl. 10.00
Gemensam bangång till fots med stildomare Pernilla Bjuhr
Pernilla går igenom vad hon kommer titta särskilt på i sin bedömning

Kl.11
Jonna Andersson (Storhäst rider banan ClearRound)

Kl.11.05 Klass 3 ”Öppna klassen”
1. Sara Carlsson           Bonnie Girl            Mälaröarnas Ridklubb
2. Alicia Gustavsson   Turrock Blackie    Söderköpings Ryttarsällskap
3. Kärstin Madsen      Alva                         Åkerbo Rid och Körsällskap

Därefter Klass 2 SugerCup RegionFinalMellanSverige (Ryttare 14 år -18 år )
1. Felicia Ångman          Sweet Kelly T         Skånsta Ryttare
2. Linnea Magnusson   Innisgathan Boyo Ekbackens Ryttarförening
3. Mina Hosokai            Yttring 667             Wäddöortens Rid- & Körklubb
4. Matilda Johansson   Morris II                 Hammarkinds Ryttarkamrater
5. Elin Hedberg             Månskens Märta   Ekbackens Ryttarförening
6. Lithea Uhrbom         Coulti Lucas           Söderköpings Ryttarsällskap

Därefter Klass 1 SugerCup RegionFinalMellanSverige (Ryttare upp till 13 år )
1. Bibbi Liljedal             Elvera                        Färingsö Ridsällskap
2. Frida Svahn              Via Mala                    Ekbackens Ryttarförening
3. Stina Landh              Eskil                           Vikbolandets Ryttarförening
4. Linus Hedlund         Winston                    Föreningen MantorpsRyttarna
5. Sabina Fridlund       Kulla Gulla               Rappestads Ridklubb
6. Amanda Rowe         Salstas Silver Pearl  Stora Ekeby Ridklubb
7. Tilde Wikelöv Wahlström   Salstas Top Hat     Vikbolandets Ryttarförening
8. Celie Östersten       Sussi                           Överums Hästsportförening
9. Elsa Engström        Munsboro Rosie       Nynäshamns Ridklubb
10.Stina Landh            Sparkey IV                 Vikbolandets Ryttarförening
11.Emelie Schutt         Herrman                     Rappestads Ridklubb

Klass 1 Gul Nummerlapp
Klass 2 Rosa Nummerlapp
Klass 3 Grön Nummerlapp

Vi uppskattar tiden till ca 3-4 minut per ekipage
Gemensam prisutdelning alla klasser efter Klass 3 sista ryttare
Starlistan blir slutgiltig efter avslutad träning lördag kl 19.

Bilder från vår final 2015

scup9 scup11 scup7 scup1

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Mer SugerCup info

Nedan ser ni en skiss över Varby
Transporter som kommer till träningen lördag och åker hem
Parkera gärna på den klippta ytan vid infarten till terrängbanan
Nedan märkt P Transport Dag & Publik

Ni som är uppstallade över natt på Varby
Parkera bil och släp på lilla ridbanan märkt P Övernattning Transport & Bil

Uppstallningen Lilla stallet i direkt anslutning till Lilla ridbanan (Röd byggnad i vinkel)
Uppstallning Fårhus vid kortsidan stora ridbanan efter Skrittmaskinen

Toa gavel stora Gula Huset!
Lägerstugor två stycken bakom Lilla stallet

SUGER CUP:
SPONSOR AGRIA HAR SKICKAT NUMMERLAPPSVÄSTAR TILL ALLA!
DE DELAS UT UNDER LÖRDAGEN

SPONSOR BETFOR DELAR UT EN SÄCK BETFOR TILL ALLA SOM STARTAR CUPEN
DE SÄCKARNA LIGGER PÅ EN PALL I FÅRHUSET HÄMTA ER SÄCK DÄR!

Grupper Lördag enligt tidigare meddelande start kl 11
Samling vid grinden till Terrängbanan på ert klockslag
Vänta där så blir ni upphämtade
I varje grupp finns någon som varit här tidigare ta hjälp av varandra
För er som rider från uppstallningen beräkna ca 5 min skritt, markerat ridväg, till mötesplatsen

anläggning

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

SugerCup RegionFinal MellanSverige Ryttarmeddelande/Allt ni behöver veta

Denna sida uppdateras med aktuell info fortlöpande under veckan!
Uppdaterad söndag 9/7 med Grupper Lördag samt bokad uppstallning, Bokat Boende
Mer info om tävlingsdagen, bra middagstips Söderköping osv kommer 🙂

GRUPP 1 KL 11.00-12.30
Alicia Gustavsson Turrock Blackie Söderköpings Ryttarsällskap
Lithea Uhrbom Coulti Lucas Söderköpings Ryttarsällskap
Stina Landh Sparkey IV Vikbolandets Ryttarförening
Jonna Andersson

GRUPP 2 KL 13.30-15.00
Tilde Wikelöv Wahlström Salstas Top Hat Vikbolandets Ryttarförening
Celie Östersten Sussi Överums Hästsportförening
Stina Landh Eskil Vikbolandets Ryttarförening
Matilda Johansson Morris II Hammarkinds Ryttarkamrater
Kärstin Madsen Alva Åkerbo Rid och Körsällskap

GRUPP 3 KL 15.00-16.30
Emelie Schutt Herrman Rappestads Ridklubb
Sabina Fridlund Kulla Gulla Rappestads Ridklubb
Frida Svahn Via Mala Ekbackens Ryttarförening
Elin Hedberg Månskens Märta Ekbackens Ryttarförening
Linnea Magnusson Innisgathan Boyo Ekbackens Ryttarförening

GRUPP 4 KL 16.30-18.00
Sara Carlsson Bonnie Girl Mälaröarnas Ridklubb
Amanda Rowe Salstas Silver Pearl Stora Ekeby Ridklubb
Elsa Engström Munsboro Rosie Nynäshamns Ridklubb
Mina Hosokai Yttring 667 Wäddöortens Rid- & Körklubb
Felicia Ångman Sweet Kelly T Skånsta Ryttare
Bibbi Liljedal Elvera Färingsö Ridsällskap

Jag når tyvärr inte era eventuellt lämnade ”särskilda upplysningar” i TDB
Om grupper eller uppstallning, maila i så fall wanja@varbygard.se
så rättar vi till det som går.

UPPSTALLNING
Boxarna strödda med halm, medtag vattenhink och ev krubba/foderhink, fronterna höga så de små ponnierna kommer inte kunna äta ur hängkrubba.

Linnea Magnusson Innisgathan Boyo               Lilla Stallet Valack
Mina Hosokai          Yttring 667                           Lilla Stallet Hingst

Elsa Engström     Munsboro Rosie                     Fårhuset Sto
Felicia Ångman   Sweet Kelly T                          Fårhuset Sto
Amanda Rowe    Salstas Silver Pearl                 Fårhuset Sto
Sara Carlsson     Bonnie Girl                               Fårhuset Sto
Bibbi Liljedal     Elvera                                         Fårhuset Sto
Elin Hedberg     Månskens Märta                      Fårhuset Sto
Frida Svahn        Via Mala                                    Fårhuset Sto

Sabina Fridlund Kulla Gulla                                Ute Sto

BOENDE
LÄGERSTUGA 1
Anna Carlsson Helena Liljedal
Sara Carlsson Bibbi Liljedal

LÄGERSTUGA 2
Camilla Engström 4 personer

INNE VARBY
Tina Fridlund Sabina Fridlund

ELPLATS HUSVAGN
Annika Andersson

”Mat och förnödenheter”
För er som bor kvar frukostbuffe´i huset mellan 8-9 söndag morgon
Ingen fika på terrängbanan under lördagen, under söndagen säljer våra fälttävlansungdomar kaffe/fika mm
Lördag kväll rekommenderar vi pizzeria Vi&Ni eller Campino(även andra rätter)
Vill man ha mer restaurang är ÅCafeéts Plankstek prisvärd och god 🙂

Toalett på gaveln stora huset
Duschar bakom lägerstuga 1

agria betfor 13403974_979243482196108_2510210662386818031_o 13886384_1002678796519088_783974815200376482_n

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

SugerCup 18/6 heldag info/grupper

Suger Cup heldag 18/6
Två grupper enligt nedan
egen lunch tas med eller 4 km till Söderköping
Dagbox finns bokas med Wanja 50 kr
Några har betalt via tdb några inte de betalar på plats
250+250 kr plus ev rosett
Till er som betalt i tdb kom ihåg 50 kr till rosetten 🙂
Vägbeskrivning finns på hemsidan www.varbygard.se
Grupp 1 9.00 samt 13.15
Lithea Uhrbom Coulti Lucas
Stina Landh Sparkey IV
Celie Östersten Sussi
Josefin Kempe Söderholm Knyttés Bubblan
Matilda Nyman AlleyCat
Grupp 2 10.30 samt 14.30
Amelie Herneflod Lyadalens Wicki Vire
Amanda Rowe Salstas Silver Pearl
Linus Hedlund Winston
Felicia Ångman Sweet Kelly T
Sara Pettersson Miranda

ostergotland_logo
Välkomna! Wanja 070 7750481 om du har frågor

 

 

betfor agria

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

TDB anmälan

Vi ber om ursäkt att alla kvals proppar kommit ut sent i TDB
Vi har försökt vara jätte tydliga med de datum som har erbjudits för kval, sammanlagt 4 omgångar på Varby

Kvar är nu
Tisdagkvällar 13 och 20 juni
Den 13e tränar vi på banan 20e stilbedömd terräng

heldag 18 juni
Två pass samma dag, fm tränar vi på banan em stilbedömd terräng

Anmäl via mail i väntan på TDB kommer ut

Finalen hoppas vi kunna ta via TDB helt och hållet!
13775813_990427141077587_6444032424190668746_n

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar